Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów upamiętniający pobyt C.M. Webera w Pokoju odbył się w dniach 5 i 6 czerwca 2003 w miejscowości Pokój.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Epin z Opola. A do roli Honorowych Gospodarzy Festiwalu zostali zaproszeni Pan Zbigniew Figas i Pan Krzysztof Gaworski. Partnerem dla organizatora Festiwalu ze strony niemieckiej było Heimatkreises Carlsruhe, czyli byli mieszkańcy Pokoju zamieszkujący obecnie w Niemczech.

 
   
  Festiwal Patronatem Honorowym objął Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego RP Tadeusz Szurman oraz Ordynariusz Opolski Kościoła Rzymsko - Katolickiego Arcybiskup Alfons Nossol.
   
     
 


Koncerty odbyły się w dwóch kościołach ewangelickim i katolickim. Pierwszy koncert poprzedzony był konferencją pt. "Walory historyczne, przyrodnicze i turystyczne parku i miejscowości Pokój" .

W trakcie koncertów można było obejrzeć wystawę pt. "Obrazy z życia C.M. von Webera"

Wykonawcy koncertów :

- w sobotę: Izabella Migocz - sopran (opolanka), Kwartet "Promenada" oraz Marek Mielnik - organy

- w niedzielę: Anita Maszczyk - sopran, Jan Jakub Bokun - klarnet, Piotr Rojek – organy.

Kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów objął Jacek Woleński.

Wśród Honorowych Gości, którzy zaszczycili nas swoja obecnością byli m.in. Ferdinand Herzog von Württemberg - tytularny właściciel Pokoju, od 1998r. honorowy obywatel Pokoju. Ur. 3.04.1925r. w Carlsruhe (Pokoju), mieszkający w Stuttgarcie, Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego RP Tadeusz Szurman oraz dr Andrzej Michałowski z Warszawy największy autorytet w Polsce w dziedzinie zabytkowego krajobrazu

SPONSORZY:
Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej, Fundacja Wpomagania Wsi i Fundacja im. S. Batorego, Manfred Rossa, Heimatkreises Carlsruhe, ZAKŁADY KOKSOWNICZE "ZDZIESZOWICE" Sp. z o.o. Urząd Gminy Popielów; Kaufland Polska Sp. z o.o., Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu; Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych "ODRA" SA w Brzegu; Andre- Poniatowski Magdalena -Szkółka drzew w Karczowie.

Carl Maria von Weber
był jedną z niezwykłych postaci związanych z Pokojem. Ten wyśmienity kompozytor spędził w książęcej rezydencji kilka jesiennych i zimowych miesięcy na przełomie 1806 i 1807 roku.
Pochodził z muzyczno - teatralnej rodziny. Muzyki uczył się w Salzburgu u Michała Haydna (brata Józefa), potem w Wiedniu u Abbe Voglera. Był drygentem teatru Miejskiego we Wrocławiu , natępnie dyrektorem muzycznym na dworze książąt Württemberg.

Uroda książęcego parku i malowniczość rozległych pokojowskich lasów były inspiracją
skomponowanej później opery "Wolny strzelec".

Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów jest wydarzeniem upamiętniającym pobyt C.M. Webera w Pokoju.
Koncerty Festiwalu odbywają się w kościałach.
Kościół Zofii Ewangelicko - Augsburski szczyci się doskonałą akustyką.


Kościół Rzymsko - Katolicki Podwyższenia Krzyża św. jest wyposażony w doskonale brzmiące organy.

Emblematem festiwalu jest podobizna śpiącego lwa i motyw winorośli - oba symbole związane są z ciekawą historią pokojowskiego parku pałacowego.

Miejscowość Pokój,
leżąca w sercu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, była niegdyś słynną rezydencją książąt Württemberskich. Promienisty układ zabudowy, z centralnie ulokowanym pałacem był jednym z niewielu w Europie.

W czasach swej świetności przypadających na XVIII i XIX wiek, Pokój był centrum kulturalnym o wysokiej renomie, gdzie gościło wielu możnych i sławnych ówczesnej Europy.
Był też Pokój, obok Kudowy czy Muskau, jednym z bardziej znanych uzdrowisk.

Württembergowie
Budowniczymi rezydencji pokojowskiej byli książęta Württemberscy z lini oleśnickiej.
Prace nad pałacem i parkiem rozpoczął w 1748 r. Książę Carl Christian Erdmann.

W kościele ewangelickim znajdują się herby pierwszego księcia i jego małżonki Zofii.
Jego następcy kontynuowali prace nad rozbudową rezydencji, dzięki czemu Pokój stał się jedną z najwybitniejszych i najwcześniejszych środkowoeropejskich kompozycji parkowych. Artystyczne upodobania właścicieli Pokoju uczyniły zeń ceniony w ówczesnej Europie ośrodek kultury.
Przechadzka po parku pokojowskim to wędrówka przez epoki: barokowy ogród francuski, krajobrazowy park angielski i XIX-stowieczny park uzdrowiskowy. Do dziś zachowały się
nieliczne lecz wyjątkowej urody elementy wyposażenia parkowego. W jego XIX-stowiecznej części stoi ogromny posąg lwa autorstwa słynnego rzeźbiarza z Gliwic - Kalide, upamiętniający Eugena - księcia, który wraz ze swym ojcem gościł w Pokoju Carla Marię Webera.
Inną, zaskakującą dobrym stanem zachowania budowlą jest Świątynia Matyldy.
Malowniczo położona na wyspie w parku angielskim upamiętnia żonę księcia Eugena.

Wartą obejrzenia jest także ruina Salonu Herbacianego i nieliczne zachowane rzeźby
ulokowane w jej pobliżu.